Unit Conditions
| Battery Health | 81% |
| used Duration | N/A |
| Scratches | No Scratches |
| Box | Without Box |
| dents | No Dents |
| sim Variant | Dual SIM |
| Accessories With Device | N/A |
iPhone 12 Pro 256Pre-owned
Graphite| global, USA| 256GB
৳47499 Tk
The iPhone 12 Pro features a 6.1-inch OLED display, A14 Bionic chipset, and a triple-camera system with LiDAR for enhanced photography. With 5G support, 256GB storage, and iOS 14, it offers a premium smartphone experience.
Status :
Stock Available
Warranty :
7 Days Replacement Guaranty, 6 Months Services Warranty
256GB
N/A
Region:global, USA
specifications
| Display Size | 6.1 inches |
| Display Type | Super Retina XDR OLED |
| Display Resolution | 2532 x 1170 pixels, 460 PPI |
| Dimensions | 146.7 x 71.5 x 7.4 mm |
| Weight | 189 grams |
| SIM | Dual SIM (Nano-SIM and eSIM) |
| OS | iOS 14, upgradable to latest version |
| Chipset | Apple A14 Bionic chip |
| Network | 5G, LTE-A, HSDPA+, EDGE, GSM |
| Memory | 6GB RAM, 256GB internal storage (non-expandable) |
| Main Camera | Triple: 12 MP (Wide, f/1.6) + 12 MP (Telephoto, f/2.2) + 12 MP (Ultra-wide, f/2.4), LiDAR |
| Selfie Camera | 12 MP (f/2.2) with HDR and Night mode |
| Sensors | Face ID, LiDAR scanner, Accelerometer, Gyroscope, Proximity sensor, Barometer |
| Battery Info | 2815 mAh, 17 hours of video playback, 15W MagSafe wireless charging |
| Other Features / Info | IP68 water resistance, Ceramic Shield, Dolby Vision, HDR10, 4K video recording, MagSafe |




